Když se český turista (ročník 1958) rozhodl pro dovolenou na vietnamském ostrově Phu Quoc – pro idylický únik od každodenní rutiny –, netušil, že se jeho výlet brzy promění v boj o holý život.
Příjezd na ostrov v sobotu (2. března) si ještě užil, ale následující den jej postihl masivní infarkt, situace, která vyžaduje rychlou a efektivní reakci. Jirka, jenž pořádá na ostrově výlety pro Čechy a Slováky a byl naštěstí poblíž, muže, jehož rodina pochopitelně ve stresu zmatkovala, okamžitě odvezl do místní nemocnice.
„Mojí prioritou nejsou jenom výlety, ale hlavně zdraví všech krajanů. Naše česká společnost je připravena pomoci turistům hlavně v nouzi,“ říká Jirka; s turistou v nemocnici zůstal do pozdních ranních hodin.
Muž musel nakonec podstoupit operaci, což vyžadovalo jeho převoz lodí na pevninu do nemocnice Kien Giang Hospital. Přestože byl pojištěný, nedostatek smluvních dohod mezi pojišťovnami a zdravotnickými zařízeními znamenal, že musel operaci financovat z vlastní kapsy. Cena operace dosáhla 150 000 Kč, ale turistovi budou náklady proplaceny pojišťovnou po návratu domů; platba proběhla z karty.
„Těžko soudit, muži možná nakonec nezdařená dovolená zachránila život, neboť lékaři ve Vietnamu, ačkoli operují za peníze, jsou flexibilní a umožnili mu jít okamžitě jít na operaci,“ dodává k události Jirka.
Minulý týden ve čtvrtek byl muž úspěšně propuštěn z nemocnice a v pátek se už vracel letadlem do Česka. „Tento incident, i přes svou dramatickou povahu, zdůrazňuje několik klíčových bodů. Především význam rychlého jednání a přítomnosti kompetentních jedinců v situacích, kde každá minuta může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí,“ sdělila v krátkém prohlášení nemocnice.
Tento dramatický zážitek rovněž připomíná důležitost dobrého pojištění a nezbytnosti mít k dispozici finanční prostředky (pozor na limity na kartě) pro nepředvídané situace, zejména při cestování do Asie. Navíc ukazuje, jak může být cizí země nepředvídatelná a že i v nejkrásnějších destinacích může nastat dramatická krize.